var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-21560509-1']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();

czwartek, 3 lutego 2011

Polityka Bezpieczeństwa USA - Wojna w latach 1812-1814 część I

Federalizm USA  

Jest to koncepcja ustroju federalnego, opierająca się na nadrzędności władzy sądowniczej, stojącej na straży praw konstytucji, jedności głowy państwa i głowy rządu. Zasada podziału władzy wg. A. Hamiltona z 27 października 1787r głosiła że: "władza podległa ludowi jest najpierw podzielona między dwa różne rządy (federalny i stanowy), a następnie część przynależna każdemu z tych rządów rozdzielona jest między różne i oddzielone od siebie organy" Podział polityczny na Federalistów – zwolenników silnego rządu, przeciwnicy autonomii poszczególnych stanów; oraz Antyfederalistów – autonomia stanów, ograniczona władza prezydenta.

Geneza wojny

"Pokój, handel i szczera przyjaźń ze wszystkimi narodami, wiążące sojusze z nikim" Thomas Jefferson. Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych, oparta głównie na zasadach izolacjonizmu, nie dopuszczała jakichkolwiek bliskich stosunków z innymi krajami, głównie Europejskimi. Takie podejście było podyktowane głównie obawą o utrzymanie niepodległości w słabo rozwiniętym, i stosunkowo dużym państwie. Amerykańscy politycy obawiali się głównie interwencji monarchistycznych mocarstw europejskich, przede wszystkim Anglii, w istnienie niepodległej republiki.

W 1803 roku Napoleon Bonaparte wypowiada wojnę Anglii. Stany Zjednoczone zachowują neutralność, widząc możliwości handlu z obiema stronami konfliktu, oraz czerpaniem z tego faktu korzyści. Dzięki konfliktowi Europejskiemu, handlowcy amerykańscy bogacili się na obustronnym handlu, napędzając koniunkturę i przyczyniając się do szybkiego rozwoju gospodarczego kraju. Anglia nie sprzeciwiała się temu procederowi, do czasu gdy brytyjskie kampanie handlowe, które nie miały takich zysków jak amerykanie, nie zwróciły się z protestem do swojego rządu argumentując jednocześnie że handel amerykańsko-francuski jest sprzeczny z polityką Anglii, oraz utrudnia jej prowadzenie wojny z Francją. W 1803 William Pitt, ówczesny premier brytyjski, podejmuje decyzję o konfiskacie przez Koronę wszystkich statków podejrzanych o handel z Francją. W 1806 roku Anglia nakłada blokadę kontynentalną na Francję, przez co USA tracą rynek zbytu towarów. Jednocześnie nasila się problem impressmant'u, czyli przymusowego wcielania marynarzy ze statków amerykańskich do floty brytyjskiej, pod pretekstem dezercji z owej, brytyjskiej, floty.

Thomas Jefferson, ówczesny prezydent USA nakłada embargo na handel z Anglią, oraz nakazuje wszystkim statkom handlowym pozostanie w portach europejskich, lub też pływanie wzdłuż linii brzegowej kontynentu Europejskiego W 1808 roku Napoleon nakazuje zarekwirowanie wszystkich statków amerykańskich będących w portach Francuskich. Wywołuje to nastroje antyfrancuskie w Ameryce, lecz nie są one tak silne jak  nastroje antyangielskie, ponieważ amerykanie pamiętają pomoc francuzów w walce z Koroną w wojnie o niepodległość 1774-76. W 1808 roku na prezydenta Stanów Zjednoczonych zostaje wybrany James Madison – antyfederalista, w senacie większość głosów mają republikanie. W 1809 Madison znosi embargo, jednocześnie zakazując utrzymywania stosunków handlowych z Anglią i Francją.

Brak porozumienia oraz ciągły zakaz handlu z Anglia, doprowadził do nastrojów antyamerykańskich wśród Indian probrytyjskich, prowokowanych do walk z amerykanami, i dozbrajanych przez Anglików. Walki Indian z północy pod przywództwem Tacumesha przeciw amerykanom spowodowały że stany zachodnie zażądały wyparcia Anglików z Kanady. W listopadzie 1811 Madison przekonany o nieprzyjaznych i niebezpiecznych dla USA krokach Anglii i Francji prosi senat o przyznanie większych funduszy na armię, w celu przejęcia Angielskiej Kanady.Za całą operacją przemawiało min.: dążenie do zajęcia ziem uprawnych; podburzanie Indian do walk z amerykanami, przez kanadyjskich anglików; rywalizacja kanadyjsko – amerykańska dotycząca handlu futrami  w Europie; antyangielska propaganda ze strony Angielskich i Irlandzkich emigrantów; ogólna wrogość Korony Brytyjskiej w stosunku do Amerykanów

Za wojną opowiedziały się stany południowe. Handlowa Nowa Anglia była przeciwna inwazji. 18 czerwca 1812 Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Anglii.

Cdn.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz