var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-21560509-1']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();

wtorek, 17 maja 2011

National Security Strategy - Analiza dokumentu cz.III

Trzeci rozdział jest opisem działań które powinny zostać podjęte w celu uzyskania maksymalnej skuteczności w dążeniu do realizacji założonych zamierzeń. Cele wydzielone są w czterech kręgach zainteresowań – Bezpieczeństwo; Dobrobyt; Wartości; Ład Międzynarodowy. Strategia nie wyróżnia głównego obszaru, a także co ważniejsze zakłada że żaden nie może istnieć w izolacji. Wszystkie obszary są ze sobą złączone, a cele można zrealizować jedynie poprzez działania na wszystkich polach jednocześnie.

Bezpieczeństwo

Głównym założeniem jest zapewnienie ochrony obywatelom amerykańskim zarówno w kraju, jak i poza jego terytorium. Istotnym zadaniem jest kontrola oraz zwalczanie wrogich przejawów terroryzmu w Afganistanie i Pakistanie. Ważnym celem jest także zlikwidowanie organizacji terrorystycznej al Kaida. Aby to osiągnąć zakłada się przeprowadzanie precyzyjnie wymierzonych uderzeń prewencyjnych przy użyciu specjalnych jednostek wojskowych. W rozdziale mowa jest także o proliferacji broni masowego rażenia, oraz o zadaniach jakie stoją przed instytucjami państwowymi aby ukrócić ten proceder.
W dalszej części rozdziału możemy przeczytać o dążeniu do wspierania zmian demokratycznych w Iranie, a także do wspierania budowy pokoju pomiędzy Izraelem a Palestyną. Po raz kolejny widać to patriarchalny stosunek do krajów Bliskiego Wschodu, nad którymi Stany Zjednoczone chcą sprawować „opiekę”.
Jednym z założeń jest walka z cyber terroryzmem, tak powszechnym w dzisiejszym świecie. Administracja Baracka Obamy chce inwestować w nowe technologie pozwalające na maksymalne zabezpieczenie systemów IT przed atakami informatycznymi.

Dobrobyt

Podstawą przewodnictwa USA na świecie jest generalnie rzecz biorąc dobrobyt jego obywateli. Aby stworzyć dobrobyt potrzebna jest silna gospodarka która napędzi koniunkturę w czasie kryzysu gospodarczego. Poza aspektem ekonomicznym o dobrobycie decyduje również informacja – której przepływ i do której dostęp powinien być swobodny dla każdego Amerykanina. Obecna administracja rządowa dąży do wspierania edukacji oraz inwestowania w kapitał ludzki który ma stanowić o przyszłości kraju. Ma to się odbywać poprzez podniesienie standardów edukacji na wszystkich poziomach edukacji, inwestycję w technologie i naukę a także poprzez wymiany międzynarodowe na uniwersytetach. Dobrobyt ma zostać osiągnięty również poprzez mądre i przemyślane wydawanie podatków obywateli.

Wartości

Ostatnie lata to przede wszystkim walka z terroryzmem na świecie. Podczas trwania operacji w Iraku i Afganistanie, społeczność międzynarodowa mogła ujrzeć „drugą twarz” Ameryki. Niejednokrotnie amerykańscy żołnierze dopuszczali się aktów przemocy na więźniach. Dlatego też głównym zadaniem stawianym w strategii jest zakazanie tortur i dwuznaczności w kontaktach z więzionymi terrorystami. Idąc za ciosem amerykanie chcą zalegalizować walkę z terroryzmem – akcje kontrterrorystyczne powinny być zalegalizowane, nie może być mowy o działaniach nie zgodnych z prawem międzynarodowym. Ochrona praw człowieka, czy krzewienie wartości demokratycznych za granicą są kolejnymi aspektem nad którym ma zamiar pracować gabinet prezydenta Obamy.

Ład Międzynarodowy

Na pierwszym miejscu stawiane są sojusze z NATO i udział w ONZ, dzięki nim USA chcą budować i umocnić porządek międzynarodowy. Wzmocnienie relacji ze sprzymierzeńcami – Unia Europejska oraz NATO ma za zadanie odciążyć Stany Zjednoczone w roli którą pełnią od ponad pół wieku. W dalszej części podrozdziału jest mowa o wzmocnieniach partnerskich z krajami Ameryki Południowej oraz Azji. Wymienione są również zadania jakie musi wykonać administracja zarówno w kraju jak i za granicą na rzecz wspierania ładu i pokoju na świecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz