var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-21560509-1']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();

poniedziałek, 23 maja 2011

Misje na rzecz wsparcia pokoju Unii Europejskiej cz I

Unia Europejska jako organizacja zrzeszająca kraje „starego” kontynentu, poza znacznym wsparciem gospodarczo-kulturowym przyczynia się także do budowania pokoju na świecie. Podstawowym dokumentem który daje jej mandat do dbania o bezpieczeństwo, jest traktat z Maastricht, wszedł w życie 1 listopada 1993 roku. Realizacja wspólnej polityki bezpieczeństwa w ramach Unii stworzyła szersze możliwości oddziaływania na państwa lub regiony zapalne. W ramach tego obszaru zainteresowań wyróżnia się cztery rodzaje misji podejmowanych przez organizację. Są to: misje policyjne, doradcze – cywilno-wojskowego wsparcia, doradcze w sprawach prawnych – misje monitorujące oraz misje wojskowe. Do dnia dzisiejszego przeprowadzono łącznie dziewięć misji (trzy policyjne; jedną doradczą; dwie monitorujące; trzy wojskowe). W trakcie jest kolejnych dziewięć (cztery policyjne; trzy doradcze i po jednej monitorującej i wojskowej).
Pierwszą misją w ramach Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, była misja Concordia – misja wojskowa prowadzona w krajach byłej Jugosławii – republice Macedonii. Ustanowiona na bezpośrednią prośbę prezydenta Macedonii Borisa Trajkovskiego. Była kontynuacją misji Allied Hormony – prowadzonej w ramach NATO na tym obszarze. Głównym zadaniem operatorów, było niedopuszczenie do konfliktu pomiędzy macedończykami a mniejszością albańską. Założenia misji opierały się na postanowieniach Umowy Ramowej z Ohrydy z 13 sierpnia 2001 roku, zgodnie z którą wojska unijne miały przywrócić stabilność i bezpieczeństwo wewnętrzne, chronić niepodległość i integralność terytorialną Macedonii oraz przerwać spiralę wrogości i przemocy. w skład misji, rozpoczętej 31 marca 2003 roku, weszło 450 żołnierzy z 13 krajów Unii i 14 innych państw. Szefem CONCORDII był niemiecki admirał Rainer Feist. Oddziały zostały wycofane z Macedonii 15 grudnia 2004 roku, a zadania CONCORDII przejęła misja policyjna UE EUPOL PROXIMA. Prawie równocześnie co Concordia, rozpoczęta została misja EUPM (European Union Police Mission). Obszar misji został przejęty od wojsk ONZ, była to pierwsza misja o charakterze wdrażania pokoju. Mandat reguluje odbudowę instytucji państwowych a także szkolenia policyjne kraju.
Misja trwa do dziś, uczestniczy w niej 26 państw – ponad pół tysiąca funkcjonariuszy.
Następną misją – będącą kontynuacją Concordii, była Proxima (misja EUPOL Macedonia – grudzień 2003). W zakres działań wchodziło zwalczanie zorganizowanej przestępczości a także promowanie europejskich standardów funkcjonowania policji. Poprzez podejmowane działania przyczyniła się do budowania partnerskich relacji z sąsiadami Macedonii. Zakończyła si 14 grudnia 2005 roku. Kontynuacją tej misji były działania podjęte w ramach EUPAT (European Union Police Advisory Team). Zaliczało się do niej doradztwo policyjno cywilne. Trwała rok od zakończenia EUPOL-u.

Drugą misją wojskową po Concordii, w rejonie Bałkańskim była misja Althea (European Union Force Bośnia i Hercegowina). Rozpoczęta w grudniu 2004 roku misja ma charakter wymuszania pokoju w regionie. Podstawowe cele dotyczą zapewnienia bezpieczeństwa ludności Bośni i Hercegowiny a także między innymi ochronę granic. Pobocznym celem jest wspieranie Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii. Misją kierują aktualnie Hiszpanie (dowódcą od 4 grudnia 2007 jest generał major Ignacio Martin Villalain). W skład misji wchodzą następujące oddziały:
• Międzynarodowa Grupa Bojowa (Multinational Task Force – MNTF) Północ dowodzi Austria
• MGB Południowy Wschód, dowodzą Niemcy
• MGB Północny Zachód, dowodzi Wielka Brytania
• Zintegrowany Oddział Policyjny (Integrated Police Unit – IPU), dowodzą Włochy
W misji EUFOR uczestniczą 22 państwa UE i 11 państw spoza UE. Według stanu na listopad 2005 r. wystawili oni 6270 żołnierzy. Najwięcej żołnierzy jest pochodzenia Niemieckiego, Włoskiego oraz Brytyjskiego. Wśród misjonarzy znajdują się także Polacy (pod względem ilościowym zajmują siódme miejsce).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz